- Reklama -magazín

Současná situace nahrává investicím do nemovitostí

Mohlo by Vás zajímat

Máte volné finanční prostředky a uvažujete kam je uložit či jestli je správná doba pro investice? Výnosy z bankovních produktů typu podílových fondů jsou mizivé, akcie jsou zase sázkou do loterie. Nabízí se tedy investice do nemovitostí. Poslední dobou dosti obávaná, zejména z obav ze zdražení úvěrů a nově i z nárůstu cen nemovitostí. Úrokové sazby jsou meziročně rekordně nízké, což je důvodem velkého zájmu o hypotéky a potažmo rostoucí poptávce po nemovitostech. S rostoucí poptávkou rostou i ceny nemovitostí, což uvítají zejména ti, kteří se chystají prodat. Pro kupující je ale nutno zmínit, že ceny rozhodně nedosahují hodnot, na jakých byly před lety. Investice do nemovitosti se tedy stále může vyplatit.

Pokud bychom počítali, že úrok hypotéky, kterou pokryjeme koupi nemovitosti bude 3 procenta a nemovitost pronajmeme s průměrným výnosem 7 procent, pak se dostaneme na velmi zajímavý výnos. Tedy v porovnání s termínovanými či spořícími účty, které banky v současné době nabízejí s naprosto mizivým úrokem.

Senior Couple In Room Looking at Moving Boxes on Floor

Pokud se rozhodnete pro tento druh investice, je třeba vše dobře promyslet a nepouštět se do ničeho bezhlavě. Rozhodnutí ke koupi by nemělo stát pouze na počáteční ceně nemovitosti. Ty jsou logicky vyšší ve větších městech a za větší byty. Výše vstupní investice významně ovlivní délku splácení. Tedy, pokud si koupíte větší byt v hlavním městě, zaplatíte za něj mnohem více než za podobný byt menším městě. Ale pokud se zhorší ekonomická situace a dojde opět k recesi, nájemních bytů v Praze či Brně se to příliš nedotkne, ale na menším městě bývají dopady krize větší a to se může projevit na kupní síle, tzn. i na ceně nájemného.

Investice do vhodné nemovitosti vám může rovněž posloužit jako pojistka na důchod. Koupí menšího bytu (řekněme dvoupokojového) můžete vyřešit pozdější potřebu bydlet v menším s menšími náklady. V zahraničí je to běžný trend. Na důchod lidé často prodávají své velké domy, koupí menší a za zbylé peníze si užívají klidného stáří. To není špatný model, zvlášť s ohledem na vývoj důchodové politiky u nás.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy