- Reklama -magazín

Stavba domu z přírodních materiálů není žádné science-fiction

Mohlo by Vás zajímat

Plánujete stavbu či rekonstrukci domu a zamýšlíte se nad technologií, která by byla nejen efektivní, ale i více ohleduplná k životnímu prostředí? Ne, nemusíte být nutně ekologičtí aktivisté nebo zapřísáhlí vegani, aby vám nebylo jedno v čem žijete a čím se živíte, dnes už mnohem více lidí uvažuje s ohledem na přírodu a prostředí kolem nás, a proto naše úvahy začínají často už u samotného plánování nového bydlení. O tom, že stavba domu z přírodních materiálů není sci-fi z hlediska technologie ani financí vás přesvědčí dnešní článek.

Výhody přírodních stavebních materiálů

Ekologie je jedna věc, ovšem přírodní stavební materiály mají i unikátní funkční vlastnosti. Například přírodní izolace pozitivně ovlivňuje nejen teplotu, ale i vlhkost uvnitř místností, a navíc předchází vzniku hniloby a plísní. Teplo v zimě a v létě příjemné teploty doma, o tom sníme v domácím prostředí asi všichni. S konopnou nebo jutovou izolací můžete mít obojí, protože díky nim mohou stěny domu tzv. volně dýchat, což přináší jeho obyvatelům přirozené a příjemné prostředí k životu. A bonusem vám bude fakt, že přírodní izolace jsou ekologické a plně recyklovatelné.

Trendy a funkční? Hliněné omítky jsou přesně takové

Říkáte si, že hliněné omítky jsou už tak trochu out a vzpomínáte na hliněné podlahy kdesi ve skanzenu či na zažloutlých fotografiích z dob vašich prarodičů? Nenechte se mýlit, hliněné omítky jsou rozhodně in a neotřelý vzhled propůjčí i modernímu interiéru. A samozřejmě, jako každý přírodní materiál, i hliněná omítka má své unikátní vlastnosti. Vzhledem k tomu, že se vyrábí z písku a jílu, je rovněž recyklovatelná a ekologická. Lze jí použít na jakýkoliv savý povrch, nejste tedy limitování typem stěny. Tím ale výčet jejích výhod nekončí!

Hliněné omítky optimálně regulují vlhkost, jsou paropropustné a odolné proti vzniku plísní. Mají vynikající akumulační schopnosti, jejich vyšší povrchová teplota dokáže pozitivně ovlivnit náklady na vytápění, jsou vhodné pro alergiky, snadno se aplikují a jsou velmi estetické.

Využijte dotací

Stále ještě váháte, zda stavět či rekonstruovat pomocí přírodních stavebních materiálů? Pak pro vás máme ještě jedno eso v rukávu. Věděli jste, že na výrobky splňující kritéria dotačního programu Státního fondu životního prostředí Zelená úsporám můžete čerpat dotaci a v konečném důsledku tak na svém novém ekologickém bydlení ještě ušetřit?


LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy