home Bydlení, Zahrada Zakládáme skalku

Zakládáme skalku

Photo0148Rané krokusy, hyacinty a narcisy už odkvetly a zahrada se oblékla do dalších šatů. Skalka září květy azalky a minirododendronu, ani zakrslý šeřík a levisie se nenechají zahanbit. Různé druhy hvozdíků tvoří koberečky a stříbrný smrk má nové přírůstky.

Photo0150Pokud si chcete podobně zkrášlit část zahrady a založit si vlastní skalku, pak začněte výběrem vhodného místa. Vyberte nebo případě vytvořte plochý svah obrácený k jihu nebo jihozápadu a chráněný před větrem. Podkladem by měla být hlinitopísčitá půda. Co do ni zasadit? Na výběr je mnoho rostlin a dřevin, které spolu budou vytvářet nádherný celek. Nakombinujte některé z jehličnanů. Stříbrný smrk, cypřiš nebo i borovička, kterou budete držet u země jsou určitě správnou volbou. Doplňte je o vřesy, vřesovce a okrasné trávy. Dobře se rozrůstají hvozdíky a netřesky. Přidejte levanduli, ta nejen krásně vypadá, ale také voní a odpuzuje některý hmyz. Dále sem určitě patří zvonky a lomikámen. Rozhodně si skalku dobře naplánujte. Rozmístěte si všechny rostliny a dřeviny po celé skalce, ještě jen tak v květináčích. Doplňte je o kameny, které určitě na skalku patří. Jejich volbu vždy přizpůsobte okolí, aby spolu s ním nepůsobily rušivě Photo0138a nepřirozeně. Až po té, co budete s vzhledem skalky spokojeni, všechno zasaďte.

Pro další inspiraci můžete nahlédnout do knih či přes plot k sousedům. Nebo zajít na některou z výstav skalniček a poradit se se zkušenými skalničkáři. Dobře založená a osázená skalka vám udělá mnoho radosti po celý rok. Můžete ji doplňovat o nové druhy a různě upravovat, drobná květenství nebudou působit přeplácaným dojmem. Skalka se bude rozrůstat a vy budete udržovat trsy jednotlivých skalniček v rozumné velikosti, můžete se podělit s jinými skalničkáři nebo dokonce vyměnit za něco pěkného, co na vaší skalce zatím chybí. Je to vášeň, které rádi a snadno podlehnete.

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář